« Veljača 2021 »

Učenička zadruga

Učenička zadruga „Omorika“ djeluje u OŠ dr. Josipa Pančića u Bribiru.

Osnovna škola kao odgojno – obrazovna ustanova djeluje od 1787. godine. Ime dr. Josipa Pančića, rođenog u Bribiru, poznatog botaničara i liječnika nosi od 1930. godine a učenička zadruga dobila je ime po Pančićevoj omorici.

Učenička zadruga „Omorika“, jedna od najstarijih zadruga u Republici Hrvatskoj, osnovana je davne 1880. godine o čemu govore podaci iz spomenice škole.

Danas Učenička zadruga “Omorika“ ima 5 sekcija i to:

1. Sekciju za izradu čestitki

2. Sekciju za uzgoj lavande

3. Sekciju za uzgoj maslina i smokava

4. Sekciju za izradu uporabnih i ukrasnih predmeta

5. Sekciju za izradu narodnih nošnji

Sekcija za izradu čestitki

Sekcija za izradu čestitki djeluje od 1989. godine. Sekcija se bavi izradom prigodnih božićno - novogodišnjih čestitki, a djeluje tijekom studenog i prosinca.

Svoje proizvode plasira na Božićnom sajmu, te prodajom po selima (Bribir ima 14 sela) kako bi se i starijim i manje pokretnim osobama omogućila kupnja naših proizvoda.

Sekcija za uzgoj lavande

Sekcija za uzgoj lavande djeluje od 2004. godine . Uzgajamo lavandu bez upotrebe pesticida, herbicida i umjetnih gnojiva kako bi proizvod našeg uzgoja bio ekološki.

Od cvijeta lavande izrađujemo mirisne vrećice,  za zaštitu od moljaca i mirisne sličice koje plasiramo u suradnji sa sekcijom za izradu ukrasnih i uporabnih predmeta.

Veliku pomoć nam je pružila poljoprivredna zadruga" Plodovi Vinodola"  i tehničko osoblje škole. U planu nam je i obnova nasada lavande.

Sekcija za uzgoj maslina i smokava

Sekcija za uzgoj maslina djeluje od 2016.godine. Želja nam je obnoviti i proširiti nasad maslina koji se nalazi u školskom vrtu. Zasadili smo još 25 sadnica maslina. Od maslina proizvodimo ulje koje plasiramo u suradnji sa sekcijom za izradu ukrasnih i uporabnih predmeta.

U ožujku 2017. zasadili smo i mali nasad smokava

Veliku pomoć nam je pružila poljoprivredna zadruga" Plodovi Vinodola"  i tehničko osoblje škole.

Sekcija za izradu ukrasnih i uporabnih predmeta

Sekcija za izradu ukrasnih i uporabnih predmeta djeluje od 1990. godine.

Rad ove sekcije organiziran je tijekom cijele školske godine.

Trenutno se ova sekcija bavi:

• Izradom suvenira s motivima Bribira
  • Izradom uporabnih predmeta od crijepa
  • Izradom slika od odbačenih vjetrobranskih stakala
  •  Izradom primorskih poneštrica
  •  Izradom primorskih dvorova
  • Izradom primorskih kućica
  • Izradom slika u 3D decupage tehnici

Sekcija za izradu narodnih nošnji

Pokrenuli smo projekt “Narodna nošnja” s ciljem očuvanja narodne nošnje kao dijela kulturne baštine našeg kraja. Namjera nam je izraditi  prepoznatljiv suvenir u svrhu promidžbe običaja primorske Hrvatske.Držeći se originalnog kroja, kojeg su istražili članovi KUD-a Bribir, lutke odijevamo u, mušku, žensku i dječju narodnu nošnju, te radnu i mladenačku nošnju.

Sve naše proizvode prodajemo na sajmovima (Božić, Petrova, školski sajmovi) te u suradnji s TZ Općine Vinodolske.

UZ „Omorika“ je sudjelovala na svim smotrama učeničkih zadruga Primorsko-goranske županije te na državnim smotrama 1989. u Petrinji, 1995. u Varaždinu,

1999. u Malom Lošinju, 2001. u Kaštel Starom, 2002. u Sv. Filip i Jakov-Biograd na moru, 2004. u Dubrovniku, 2011. u Opatiji, 2012. u Primoštenu, 2013. i 2014. u Zagrebu.

Nositelji smo brojnih nagrada i priznanja, a istaknut ćemo:

1996. Najbolji tek utemeljeni školski vrt

2001. na XIII. smotri učeničkih zadruga u Kaštel Starom II. nagrada u skupini oplemenjivanje i zaštita životnog okoliša.

2009. priznanja za autohtonost i originalnost u izradi suvenira

2011. na  XXIII. smotri učeničkih zadruga RH u Opatiji „Primorska poneštrica“ je nagrađena plaketom za Najproizvod.

Međunarodna izložba inovacija ARCA

3. - 5. listopada 2013.  održavala se  Međunarodna izložba inovacija ARCA  u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Na izložbi je predstavljeno više od 200 domaćih i svjetskih inovacija, a dodijeljene su i brojne nagrade za inovacije.
Na Arci je u sklopu izložbenog prostora Hrvatske zajednice tehničke kulture sudjelovala i Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva izloživši prekrasne radove učeničkih zadruga među kojima su bili i naši radovi.

2. Dani tehničke kulture

09. - 12. rujna 2013. u okviru manifestacije Bundekfest na Bundeku, održali su se 2. Dani tehničke kulture, u organizaciji Zagrebačke zajednice tehničke kulture. Na ovoj manifestaciji svojim izložbeno - edukativnim prostorom sudjelovala je i Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva.

U izložbenom prostoru HUUZ-a bili su izloženi i radovi naše zadruge.

Priloženi dokumenti:
Katalog proizvoda -web 2017..docx