Autor: Ivo Žikić, 8. 5. 2017.

Petak, 5. svibnja 2017. godine bio je za našu školu posebno svečan. To je bio dan kada smo proslavili 230. godina naše škole.

Osnovna škola dr.Josipa Pančića svim Bribircima zauzima posebno mjesto u srcu. U nju su išli njihovi roditelji, bake, djedovi, nekima čak i prabake i pradjedovi. U njoj su učile, boravile i odgajale se čitave generacije, i možemo reći da im je ona obilježila djetinjstvo i mladost. Nekima je obilježila i život, i to onima koji u njoj rade i istinski se trude svakoj generaciji usaditi znanje, ali i životne i moralne vrijednosti. Zato posebno poštovanje zaslužuju svi učitelji koji su radili i rade u našoj školi.

Na taj svečani dan, u suradnji s Kulturno umjetničkim društvom Bribir, pripremili smo bogat i zanimljiv program. Nastupili su sopilaši i vokalna grupa KUD-a Bribir, pjevački zbor naše škole te članovi Dramsko-literarne grupe. Naše goste smo vodili u šetnju kroz povijest, u kojoj smo pripremili prezentaciju o povijesti naše škole, prigodnog naziva "Mali školski vremeplov". Povijest škole prikazali smo i igrokazima koji su pratili prezentaciju, u izvedbi učenika, članova Dramske skupine.

Program smo završili u veselom tonu - mlađa dramska grupa KUD-a Bribir izvela je igrokaz "Nigda i sad, uvik nan je lipo" a kako i priliči, sam kraj bio je u znaku pjesme: nastupio je pjevački zbor, mali folklor te vokalna grupa KUD-a Bribir.

Nakon programa, svi smo krenuli u školu pogledati izložbu. Svi naši učenici, učitelji i djelatnici zaista su se potrudili prikazati Vam povijest naše škole slikom, pričom i brojnim predmetima koje čuvamo u arhivi naše škole. Tako je prikazana izložba starih školskih sredstava i pomagala te školska zavičajna zbirka. Napravili smo i lentu vremena, izložili časopise Bribirski đak i Gardelac, slušali priču o tome kako se "nigda hodilo va školu" te brojne druge zanimljivosti i blaga koja čuva naša škola.

Iza naše priče o 230. godina Oš dr. Josipa Pančića stoji veliki trud i rad, ali i zadovoljstvo te, prije svega, želja da pokažemo bogatu povijest naše škole, njezinu priču, a kroz nju, i priču naših ljudi koji su se, unatoč siromaštvu i povijesnim turbulencijama, borili za svoje mjesto pod suncem. Njena priča je i svjedok jednog vremena i teškog života, ali i nade i borbe za bolje sutra.