« Travanj 2024 »

Vijesti...vijesti...vijesti
Projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“
Autor: Ivo Žikić, 14. 6. 2017.

Učenici osmog razreda 4. lipnja krenuli su na put ka našem „gradu heroju“, gradu Vukovaru. Put je organiziran u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“. U pratnji učenika bio je ravnatelj Goran Matić. Taj projekt je osmišljen u obliku dvodnevne terenske nastave i dio je redovnog nastavnog plana i programa Ministarstva znanosti i obrazovanja za sve učenike osmih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj. Cilj ovog projekta je prenošenje istine o bitki za Vukovar i Domovinskom ratu.

Naši domaćini i vodiči bili su djelatnici Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, povjesničari, kao i djelatne vojne osobe časnici i dočasnici, istinski sudionici bitke za Vukovar.

Tijekom dvodnevnog posjeta, učenici su slušali predavanja “Domovinski rat” i “Bitka za Vukovar”,te posjetili sljedeće lokacije:

• Muzej vučedolske kulture
  • Gradski muzej Vukovar i dvorac Eltz
  • Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata
  • Spomen-obilježje mjesto masovne grobnice žrtava iz Domovinskog rata "Ovčara"
  • "Memorijalni centar Domovinskog rata"
  • Vodotoranj Spomen-obilježje poginulim braniteljima Trpinjske ceste i Borovog naselja
  • Središnji križ
  • “Kukuruzni put”
  • Bolnicu Vukovar i ostala mjesta sjećanja na stradale u obrani Vukovara tijekom Domovinskog rata.

Završna faza posjeta je bila Škola mira koja je održana u kući Lavoslava Ružičke, dobitnika Nobelove nagrade za Kemiju. S ciljem da učenici iz Vukovara odu s razumijevanjem o vrijednosti mira i tolerancije, održan je kviz znanja o Vukovaru, u kojem je našu školu zajedno s učenicom iz Triblja predstavljala Lara Bojanac. Ekipa „naših“ škola osvojila je odlično 3. mjesto. Škola mira učenicima ukazuje na važnosti mira u društvu, te nas uči tome da ne ponavljamo pogreške iz prošlosti. Na samom kraju posjeta kući Lavoslava Ružičke, učenici iz cijele Hrvatske zajedno su zapjevali i oprostili se.